سیستم خط های دیجیتال که در چند سال گذشته توسط مخابرات در اکثر مراکز آن ارائه می شود در واقع خطوطی است با ظرفیت تماس بالا روی یک شماره تلفن .

این خطوط که در گذشته روی بستر E1 و با گیتوی ها و کارت های E1 ارائه میشد و در حال حاضر در اکثر مناطق مخابراتی به صورت لینک MPLS و یا پروتکل SIP ارائه می گردد. مشترک تنها می بایست با استفاده از رنج سیم تلفن و مودم  G.SHDSL ارتباط MPLS خود را با مرکز مخابراتی برقرار کند و یک SIP TRUNK مرکز تلفن خود را به این خط اتصال دهد.

این مودم ها در برندهای عرضه میشوند.  cisco،  Hawawei، talaps، itas

این خطوط به صورت 5 یا 8 رقمی و به صورت یک طرفه و دو طرفه عرضه می شود.

معمولا خطوط 5 رقمی به صورت یک طرفه بوده و خطوط 8 رقمی که 3 رقم آخر آن مختص مشتری است که دو طرفه می باشد. مانند43983000 برای تماس های خروجی و استفاده شده به هر یک از داخلی ها می توان یک شماره اختصاصی و مستقیم ارائه کرد یعنی شماره ی 43983151 خط مستقیم ورودی به داخلی 151 میباشد.

جهت اتصال این خطوط با سرور تلفنی 3 عدد IP توسط مخابرات به مشترک ارایه می شود:

1- IP مربوط به سرور مخابرات                    SBC SERVER IP

2- IP مربوط به مشترک                                   IP STATIC

3-IP مربوط به روتر مخابرات                 DEFAULT GATEWAY

همچنین از سال 97 شرکت های شاتل و آسیاتک اقدام به ارائه خطوط تلفن ثابت اینترنتی روی سرویس های ADSL، وایرلس و یا TD-LTE کرده اند این خط ها که به صورت شماره 8 رقمی با شروع عدد 9 می باشد (مثلا 91018111) این خطوط با ظرفیت تماس یک تا 10 یا بیشتر نیز ارائه می شود. برای راه اندازی سیپ فون های این چنینی نیازی به مودم های G.SHDL نمی باشد و به راحتی با IP-Phoneها، گیتوی های FXS یا سیپ ترانک با سرور های IP-PBX قابل راه اندازی است.

 جهت نصب و راه اندازی خطوط سیپ ترانک و سیپ فون آسیاتل، شاتل تاک و مخابرات روی سانترال های پاناسونیک، سیستم های تلفن استریسک، ایزابل، الستیکس و یا سیسکو و یا تهیه مودم های آن می توانید با شرکت هزارسو تماس حاصل فرمایید.